Investice

08.05.2023

Čas je neocenitelný zdroj, který máme k dispozici každý den. Stejně jako finanční investice mohou být investice času klíčovým faktorem pro naši životní úspěšnost. Jak však můžeme moudře investovat náš čas? Jaké faktory bychom měli zvážit při rozhodování o tom, jakým aktivitám se věnovat a jak je využívat? V tomto článku se zaměříme na důležitost investování našeho času a poskytneme několik tipů, které vám pomohou udělat moudrá rozhodnutí.

Předtím než investujeme čas do určité aktivity, je důležité zvážit její hodnotu pro náš život. Ptáme se sami sebe: Jaký prospěch mi tato činnost přinese? Pomáhá mi rozvíjet se, učit se nové dovednosti nebo zlepšovat své zdraví a pohodu? Dává mi radost nebo naplňuje mé cíle? Zodpovězením těchto otázek můžeme lépe posoudit, zda je daná aktivita stojí za investici našeho času.

Tak jako jsou čas a energie omezené zdroje, tak stejně důležité si vybrat své priority. Podle čeho si vybíráte, do čeho budete investovat svůj čas a energii, když víte, že jsou omezené? Čeho se můžete vzdát, abyste opravdu dobře využili své zdroje? Každá věc, do které dáte svůj čas a energii může přinést něco zajímavého, ale taky Vám nemusí přinést nic, co byste chtěli. Pouze tak ztratíte svůj čas, který je velmi cenný v dnešním světě.

Mít přehled v tom, co všechno děláme a kolik nám to bere času a energie je další z prvků, nad kterou se vyplatí přemýšlet. Děláme toho velmi mnoho? Děláme to pro sebe? Pro koho vlastně to vše, co děláme? A kolik času věnujeme ostatním, kde bychom mohli investovat vše co máme i jinak? Proto je dobré si uvědomit, co vše děláme, jak to děláme, jaký z toho máme užitek a co nám to vše dává. Vidět a vědět jsou dvě rozdílné věci, ale obě nám dokážou říct, co děláme a jak.

A když už se bavíme o tom, kde a jak investujeme svůj čas a energii, zastavme se nás samotných. Čas, kdy se věnujeme sami sobě a svým potřebám, sami sobě, svým správným návykům – to nás dokáže nejen udržet v kondici, ale také nám dokáže dát energii do všeho, co chceme udělat a čeho chceme dosáhnout. Podívat se do sebe, na to, co a jak dělám je důležité z hlediska sebe-hygieny. Pokud ji budeme dělat pravidelně, je to něco, co nám přinese z dlouhodobého hlediska jen samé výhody.

A co taková rovnováha? Aneb, jak se nezbláznit z toho, pokud toho budeme mít hodně a bude nás to ovlivňovat? Stejně jako budeme využívat naši energii a čas, tak ji musíme doplňovat tak, abychom byli schopni postupně použít. Pokud bude náš výdej vyšší než příjem, budeme hledat další, alternativní cesty. V tomto případě je ale pouze jedna cesta, jak čerpat sílu a energii a tou je odpočinek. Najít si tak ten správnou rovnováhu mezi tím, jak svou energii používáme a jak ji doplňujeme.

Co můžeme dále považovat za investice, které stojí za to mít? Z dnešního pohledu je jedna z velice potřebných schopnost emoční inteligence. Investování do své emoční inteligence je klíčové pro dosažení vyváženého a plodného života. Emočně inteligentní jedinci jsou schopni rozpoznat, porozumět a efektivně řídit své vlastní emoce a také emoce druhých lidí. Tato dovednost nám pomáhá při rozhodování, řešení konfliktů, budování zdravých mezilidských vztahů a udržení psychické pohody.

Pokud budeme pracovat s emocemi a situacemi, do kterých se chceme dostat, může se stát, že se budeme dostávat do stavu, ve kterém nás čas od času napadnou negativní emoce či myšlenky. Naučit se, jak dávat do tohoto myšlení menší množství energie, je důležité pro náš rozvoj. Takové situace nám budou více bránit dosahování našich cílů, a proto je potřeba se i toto naučit. Kromě toho nám mohou přinášet nepotřebný stres. Negativní myšlení a sebekritika mohou nám bránit v dosahování našich cílů a přinášet nepotřebný stres. Naučit se identifikovat negativní myšlenky a nahradit je pozitivními a konstruktivními myšlenkami je důležitou dovedností.

Přeji Vám všem, abyste na své cestě investování času a energie dosahovali nejen materiálního úspěchu, ale také osobního naplnění a psychického blaha. Mistrovství v rámci těchto principů a doporučení Vám umožní být mistry v umění efektivního a smysluplného využívání svých zdrojů.

Váš Jirka Slováček – Srdcový Kouč