Nevím
Vím, ne nic nevím. I takto bychom mohli začít dnes se bavit o tomto tématu. Co o něj vlastně víme? Co nám symbolizuje? Jak s ním pracovat? Jak na něj? Dnešní téma se týká jednoho z nejuniverzálnějších slov, které všichni velmi dobře známe – tím slovem je slovo nevím.
Slovo "nevím" se dá použít v různých kontextech a situacích. Například může být použito k vyjádření nejistoty nebo nedostatku informací, k odložení rozhodnutí, k vyjádření názoru, že daná otázka nemá jednoznačnou odpověď, nebo k vyjádření skromnosti a úcty ke znalostem ostatních lidí. Existuje mnoho vědeckých studií, které se zabývají tím, jak slovo "nevím" ovlivňuje komunikaci a učení. Například výzkum provedený na Univerzitě v Michiganu ukázal, že lidé, kteří se cítí pohodlně tím, že říkají "nevím", mají v průměru vyšší IQ než ti, kteří se snaží vypadat jako vědci a všechno vědět. Je tomu skutečně tak?
Za posledních 50 let se slovo "nevím" ve své podstatě nezměnilo, ale jeho použití se pravděpodobně zvýšilo v důsledku toho, že lidé jsou dnes více otevření a ochotní přiznat, že něco nevědí. Také se stalo součástí různých technik, jako je například koučink, které pomáhají lidem zlepšit své komunikační schopnosti. V současné době je slovo "nevím" vnímáno jako pozitivní a užitečné v kontextu učení a komunikace. Ukazuje, že člověk je otevřený novým informacím a ochoten se učit. Jen je potřeba dávat pozor, kdy se slovo "nevím" změní tak, že bude používáno jako odpověď, bez dalšího zájmu o zjištění skutečné podstaty věci. Např. ve vztahu k pracovním situacím nebo výzvám v každodenním životě by mohlo mít nevědění negativní důsledky. V takových případech je důležité najít zdroje informací a zlepšovat své znalosti a schopnosti.
K čemu všemu se dá toto slovo použít? Můžeme jej použít k vyjádření nejistoty nebo nedostatku informací, k odložení rozhodnutí, k vyjádření názoru, že daná otázka nemá jednoznačnou odpověď, nebo k vyjádření skromnosti a úcty ke znalostem ostatních lidí. Dokážeme za ni skrýt i pochybnosti nejen o skutečnosti, ale i o sobě samých. Pokud se s tímto slovem setkáváme často, může to znamenat, že se nacházíme v situaci, která ukazuje na vysokou míru nejistoty nebo nedostatku informací. Když někdo používá slovo "nevím" velmi často, může to naznačovat nedostatek sebedůvěry nebo nedostatek znalostí v dané oblasti. V takovém případě je důležité poskytnout podporu a pomoc, aby se osoba mohla cítit více jistá a získat potřebné znalosti.
U pomoci se na chvíli zastavme a popřemýšlejme, jak by daná pomoc mohla reálně vypadat. On je rozdíl mezi pomocí a "pomocí ". Někdy se jako pomoc může jevit to, že dáme radu a někdy je to o tom, jen tak pro toho druhého být a neříkat vůbec nic. Pomoc se často skrývá v naslouchání, ve kterém jsme pro toho druhého k dispozici a pokud si přeje, abychom to tak dělali. V každém případě je nutné vědět, jak můžeme pomoct. I když můžeme znát řešení pro danou situaci, pamatujme, že se jedná o řešení, které vidíme my. To ale nemusí nutně znamenat, že to je i řešení pro toho druhého. Pro ni či pro nej tak nabídneme něco, s čím se daný člověk nedokáže ztotožnit a nebude chápat, co se mu snažíme říct.
V rámci koučování se používá slovo "nevím" jako součást procesu sebereflexe a objevování vlastních myšlenek a pocitů. Když klient řekne "nevím", může to znamenat, že se snaží najít odpovědi na své otázky nebo řešit nějaký problém, ale nemá jasno v tom, jak na to přistoupit. Pokud dokážeme své otázky zformulovat do vět jako je: "Co by se stalo, kdybyste věděl/a?" nebo "Jak byste to popsal/a někomu jinému?" – tak dokáže tímto způsobem člověku pomoct identifikovat, co přesně neví a co by mohlo dále následovat, aby se z "nevím" stalo "vím". Poté je takový význam slova nevím v rámci procesu sebepoznání a zjištění svého potenciálu. Tím, že přijmeme, že nevíme, může se otevřít nový způsob myšlení a objevení svých skrytých zdrojů. Když se tedy dokážeme zaměřit na to, co se nám slovo "nevím" snaží říct, o to více tak dokážeme pochopit jeho význam.
Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem nezapomínali na to, že nevědět někdy znamená být otevřený novým možnostem a perspektivám. Slovo "nevím" je důležitou součástí procesu osobního růstu a rozvoje.
Váš Jirka Slováček – Srdcový Kouč