Podvědomí

03.04.2023

Pokud by v našem těle bylo něco, co by dokázalo definovat pojem autopilot. Možná to zní zvláštně, ale většinu toho, co v životě děláme, děláme díky našemu podvědomí. Zde máme uložené všechny prvky naší automatizace, která dělá až 95 %. Zní to možná neuvěřitelně, nicméně se zkuste na chvíli zastavit a přemýšlet, co kontrolujete během svého života a pak to, na co normálně nemyslíte, ale ono to "funguje".

Zpravidla se rozlišuje mezi vědomím, nevědomím a podvědomím. Vědomí je naše okamžité pozorování a zkušenost světa kolem nás. Nevědomí je obvykle spojováno s našimi automatickými funkcemi, jako je dýchání, srdeční tep a další fyziologické procesy. Podvědomí je zase spojováno s našimi návyky, zkušenostmi a vzpomínkami, které ovlivňují naše rozhodování a chování, aniž si to uvědomujeme. Ten konec – aniž si to uvědomujeme – je velmi důležitý.

Podvědomí je důležité, protože ovlivňuje naše chování a rozhodování bez toho, abychom si to uvědomovali. Mnoho našich zkušeností a vzpomínek může být uloženo v podvědomí a ovlivňovat nás i po mnoho let. Například, když jsme byli dětmi a něco se nám přihodilo, můžeme si to pamatovat a ovlivňovat to naše chování v dospělosti. A ano, aniž bychom si to uvědomovali nebo to kontrolovali – prostě se to tak stane.

Jak se věci dostávají z vědomí do podvědomí? To se děje především prostřednictvím opakování. Když něco děláme opakovaně, tvoříme si z toho návyky, které jsou uloženy v podvědomí. Například, když se učíme řídit auto, musíme se na začátku soustředit na každý krok, ale postupem času se z toho stává návyk a řídíme už bez úsilí a vědomí. Po několika letech zkušeností se naše řízení stalo automatickým. Už nemusíme na ty věci aktivně myslet. Bylo to proto, že do našeho podvědomí byla implantována znalost toho, jak řídit auto. Stalo se to proto, že zvyk v podobě řízení auta byl přenesen do naší podvědomé mysli, a tak se vědomá mysl osvobodila. To ji umožňuje soustředit se na jiné činnosti i v době, kdy řídíš auto – mluvit s lidmi v autě, telefonovat, všímat si počasí apod.

Projevy podvědomí se mohou projevit různými způsoby, například sny, intuice, výběr partnera nebo dokonce fyzické příznaky, jako jsou bolesti hlavy nebo závratě. Všechny tyto projevy jsou důležité, protože nám pomáhají pochopit, co se děje v našem podvědomí a jak to ovlivňuje naše chování a rozhodování.

Můžeme jej využívat jako mocný nástroj pro osobní rozvoj a změnu. Existuje řada technik, které nám umožňují přistupovat k našemu podvědomí a ovlivňovat ho v pozitivním smyslu. Jednou z nejznámějších technik je vizualizace, která spočívá v mentálním představování si situace, kterou chceme dosáhnout. Tímto způsobem můžeme své podvědomí motivovat a přesvědčit ho, aby nás podpořilo v našem cíli. Další technikou je afirmace, která spočívá v opakování pozitivních tvrzení, která mají podpořit naše sebevědomí a vnitřní sílu. Postupným použitím jedné nebo druhé varianty se tak do našeho podvědomí dostanou prvky, díky kterým se nám dané situace a stavy, ve kterých chceme být, budou objevovat. Budeme vyvíjet návyk, aby se věci staly, budeme si připomínat, jaké to chceme mít a podle čeho to tak i bude. Také bychom neměli zapomenout na meditaci – jedna z nejúčinnějších metod, která nám umožňuje spojit se s naším vnitřním já a zklidnit mysl. Během meditace se můžeme zaměřit na pozitivní myšlenky a představy a tím ovlivňovat své podvědomí v pozitivním smyslu

Podvědomí je skladba našich zkušeností, emocí a myšlenek, které jsou uloženy v našem mozku a ovlivňují naše rozhodování a chování. Může být ale také plné bloků a omezení, které nás brzdí v dosahování našich cílů. Proto je důležité se naučit pracovat s podvědomím a využít jeho potenciál pro pozitivní změnu.

Je také důležité si uvědomit, že podvědomí nemá schopnost rozlišovat mezi pozitivními a negativními myšlenkami. Pokud se tedy neustále zaměřujeme na negativní myšlenky a představy, podvědomí nás bude podporovat v jejich prohlubování. Proto je důležité se zaměřovat na pozitivní myšlenky a představy, aby nás podvědomí mohlo podporovat v dosahování našich cílů. A také myslet na to, jaké to bude v cílovém stavu čili přemýšlet nad finálním stavem, jak se v něm budeme cítit, jak se tam budeme mít. Čím jasnější a přesnější představa, tím lépe to bude vypadat.

Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem byli vědomi svého podvědomí a využívali jeho sílu pro dosažení svých cílů. Věřím, že pokud budete trpělivě a pravidelně pracovat s vaším podvědomím, otevřete si cestu k novým možnostem a radostem, které jste si vždy přáli.

Váš Jirka Slováček – Srdcový Kouč