Únava
Únava v obecném měřítku je běžným prvkem
lidského života. Setkali jsme se s ní v různých formách, ať už jde o fyzickou,
emoční nebo duševní únavu. V tomto blogovém příspěvku se budeme hlouběji
zabývat únavou a pokusíme se odhalit její různé aspekty a jak může ovlivnit
naše zdraví a život. Pokud jste se někdy setkali s únavou, tak na Vás určitě
nechala nějaké stopy, tak, aby Vám jasně řekla, kdy je potřeba už všeho nechat
a jít odpočívat.
Pojďme na to a začneme základním rozdělením. Fyzická únava se často objevuje po náročném cvičení nebo dlouhém pracovním dni. Můžeme se také s ní setkat, když dlouhodobě na něčem pracujeme a zapomeneme odpočívat. Emoční únava může vzniknout kvůli stresu, náročným mezilidským vztahům nebo emocionální zátěži. Pokud máme za sebou těžké jednání, vyhrocenou situaci či jen emoci spojenou se silným zážitkem, pak jsou to stavy únavy z emocí. Naproti tomu duševní únava nás může dohnat po intenzivním duševním výkonu, rozhodování a multitaskingu. Setkat se s ní také můžeme v případě, kdy nás přepadá pocit vyčerpání, ztráta koncentrace, zhoršení paměti nebo ospalost.
Někteří lidé mohou trpět chronickou únavovou poruchou, což může způsobit dlouhodobou a nevysvětlitelnou únavu. Ačkoliv je tolik možností, co nás může "unavit", měli bychom myslet na to, že únava k životu patří – je její součástí. Proto než řešit to, co nám to způsobilo, je lepší mít plán co s tím. Ona nám totiž říká nám něco velmi důležitého, něco, co si zaslouží naši pozornost. Analýza je super, nicméně plán na to, jak si "dobít" baterky je ještě více důležitý. Ve chvíli, kdy vědomě jdeme do toho, že nám bere energii aktivita, kterou nechceme vědomě dělat, pak nám hrozí vyčerpání a i to, že nás to může totálně "semlít".
Co můžeme udělat ve chvíli, kdy nám únava klepe na dveře? Pro lepší spánek můžeme zvážit zdokonalení našich spánkových návyků a vyhýbat se vlivům, které nám mohou bránit v odpočinku. Ať už je to obava z toho, že nebudeme stihat práci nebo když nám něco říká, že můžeme ještě chvíli zůstat vzhůru – ano, to jsou signály, které bychom měli poslouchat, ale ne se podle nich řídit. Pokud se nám to stává dlouhodobě, můžeme se soustředit na to, jak relaxovat a např. i meditovat. Jsou to velmi efektivní způsoby, jak snížit únavu a stres. Nezapomínejme také na zdravou a pestrou stravu a cvičení. Obě tyto věci hrají klíčovou roli při zvládání únavy, protože zdravý životní styl může zvýšit naši energii a vitalitu. A pravidelné cvičení a hýbání nám pomůže držet v kondici naše tělo tak, aby mělo sílu zvládat vše, co se u nás objeví.
Je důležité mluvit o vztahu mezi únavou a duševním zdravím. Únava může být spojena se stresem a může přispět k úzkostným a depresivním poruchám. Na druhou stranu může úzkost nebo deprese také způsobit únavu. Je důležité sledovat tyto vzájemné vztahy. Pokud se nám to podaří vysledovat, můžeme najít vzorec k tomu, co se nám děje. Každý prvek je důležitý – od toho, kdy prvně ucítíme, že se něco děje až k tomu, že naše tělo už bude tak zoufalé z toho, jak jej ignorujeme. Naslouchat sám sobě je klíčem k tomu, abychom měli rovnováhu v sobě a ve svém životě.
Pamatujme, že to, co nás dovede k únavě může být jak pozitivní, tak i negativní. Pozitivní v tom případě, kdy je únava cílená (např. za celodenní práci, kde jsme se cíleně dostali do stavu, ve které jsme příjemně unaveni a dovolíme si odpočívat) a negativní v tom, kdy se nám tělo snaží něco říct a my ho vesele ignorujeme. V tom případě je každý takový impuls snahou našeho těla nás upozornit, že je něco špatně. Naslouchejme našemu tělu a v každém případě mu věnujme svou pozornost. Jakmile se to naučíme a budeme poslouchat naše tělo, pak nám bude krásně a naše tělo nás podrží, když to budeme potřebovat.
K úspěchu je potřeba nejen mít smysl, čas a odhodlání, ale i to dokázat dát tělo energii na to, co chceme. Součástí našeho cíle tak nemusí být nutně jen akce, které z nás vysávají naši energii a pomáhají ji přetvořit v něco krásného, ale i to, že dovolíme tělu odpočívat. Prostě jednoduchý princip o dobití baterek je nutný. Jakmile nám totiž dojde šťáva, pak se můžeme snažit, jak chceme, ale výsledek se neobjeví. Naopak díky balanci mezi čerpáním energie a jejím použitím tak můžeme mít život plný krásných věcí, ze kterých si budeme pamatovat to, jak nás to bavilo, jak jsme to zvládli a zároveň jsme každý den mohli dělat stejně jako předcházející den. Díky pravidelné údržbě a dobíjení se tak naše baterky udržují krásně v kondici a jsou každý den připraveny k použití.
Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem nalezli tu správnou rovnováhu mezi čerpáním a dobitím energie. Poslouchejte své tělo a reagujte na jeho signály. Únava je vaším průvodcem, který vám říká, kdy je čas odpočívat. A právě tímto odpočinkem můžete posílit svou energii pro všechny krásné věci, které vás ještě čekají.
Váš Jiří Slováček – Srdcový Kouč