Uvolnění

13.11.2023

Únava – nezbytný společník lidského života. Bez ohledu na to, zda jde o fyzickou, emoční či duševní únavu, všichni jsme se s ní setkali. Dnes se ponořme hlouběji do světa únavy, odhalíme její různé aspekty a zvážíme, jak ovlivňuje naše zdraví a život. Pokud jste někdy pocítili její výčitky, pravděpodobně jste pochopili, kdy je čas všechno odložit a oddat se zaslouženému odpočinku. A pokud jste toto zažili, tak i víte, co se stane, pokud si dopřejeme stav, ve kterém se uvolnění nedostaví.

Podívejme se na to blíže a začněme základním rozdělením. Fyzická únava často přichází po náročném cvičení nebo dlouhém pracovním dni. Může se však objevit i tehdy, když se neustále věnujeme práci a zapomínáme na potřebný odpočinek. Pozor, pokud jsme ve flow a dokážeme jet na vlně pocitu, že vše funguje a nám jen utíká kolem čas – to je v pořádku, pokud naše tělo a mysl netrpí. Z druhé stránky věci – emoční únava vzniká ze stresu, komplikovaných mezilidských vztahů anebo i emocionální zátěže. Emoce jsou s námi a každý z nás s nimi svým způsobem funguje – ať už více či méně. Duševní únava nás přepadne po intenzivním myšlení, rozhodování anebo po takovém multitaskingu, často doprovázena vyčerpáním, ztrátou koncentrace a ospalostí. Jakmile je toho na nás moc, pak se potřebujeme také uvolnit, abychom se mohli opět koncentrovat, nabrat síly a připravit se na další výzvy.

Praktickými příklady únavy v každodenním životě jsou situace, které si snadno představíme. Například situace, kde po náročném pracovním dni přicházíme domů a cítíme, jak nás fyzická únava zasahuje. Můžeme pozorovat, jak emocionální únava klade tíhu na naše mezilidské vztahy, když jsme připraveni na konflikty bez toho, abychom si toho byli plně vědomi. Jak je možné, že mě tak vytočil? Proč jsem se tak zachovala? Kde se to ve mně vzalo? No a duševní únava se může projevit v momentech, když sedíme nad počítačem, zkoumáme složité úkoly a cítíme, jak ubývá naše mentální energie. Jak v tom nevidíme logiku, nedokážeme se soustředit a očekáváný výsledek se prostě nedostavuje.

Někteří se mohou potýkat s chronickou únavovou poruchou, která může způsobit nevysvětlitelnou únavu. Ačkoliv existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k únavě, měli bychom si uvědomit, že je to přirozená součást života. Než se pustíme do řešení příčin, je klíčové věnovat pozornost tomu, co nám únava říká. Analyzovat je skvělé, ale ještě důležitější je vytvořit plán, jak se s ní vypořádat. Takový krok do sebe-reflexe je skvělý začátek a jakmile s tím začneme něco dělat, pocítíme rozdíl.

Jakmile si uvědomíme, že nám něco bere energii, měli bychom si dovolit odpočinek. Ačkoliv analýza je důležitá, plán na "dobití baterií" je klíčem k úspěchu. Vědomě volit činnosti, které nám dodají energii, a aktivně se vyhýbat těm, které ji odebírají, je krokem ke správnému řešení únavy. Co je tedy důležité je mít svůj způsob dobíjení. Někdo potřebuje lázně, někomu stačí se venku projít. Někdo potřebuje místo přemýšlení dělat chvíli pouze a jen fyzickou práci anebo prostě jen dělat cokoliv jiného než to, co dělá 10 hodin denně.

Základním stavebním kamenem je spánek. Pro zlepšení spánku můžeme upravit své spánkové návyky a vyvarovat se faktorům, které ho narušují. Obavy z nedodělání práce nebo přesčasování jsou signály, které bychom měli slyšet, ale neměli bychom se jim podřizovat. Pokud je únava dlouhodobá, měli bychom se zaměřit na relaxaci a meditaci, efektivní nástroje ke snižování únavy a stresu. Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita jsou také klíčovými prvky správného řízení únavy.

Vztah mezi únavou a duševním zdravím je neoddělitelný. Únava může být spojena se stresem, který přispívá k úzkostným a depresivním stavům. Na druhou stranu mohou úzkost a deprese způsobit únavu. Sledování těchto vzájemných vztahů a naslouchání svému tělu jsou klíčem k nalezení rovnováhy. Jak dobře víme, existují spojené nádoby, kde jedna věc ovlivňuje druhou a naopak. A právě tyto dva faktory – únava a duševní zdraví – jsou více než jasným prvkem toho, co se prolíná jeden do druhého. Jakmile si ubereme na jedné nebo druhé straně, hned je vidět rozdíl.

Představme si únavu jako průvodce, který nám říká, kdy je čas odpočívat. Odpočinek může posílit naši energii pro všechny krásné věci, které nás ještě čekají. Pamatujme na to, že každý signál, který nám tělo posílá, je důležitý. Pokud mu tedy budeme naslouchat a věnujme mu pozornost, pak pochopíme, proč se nám dějí určité věci. Když najdeme rovnováhu a nasloucháme svému tělu, může nám každý den přinést krásu a sílu potřebnou k jejímu prožití. A to už je důvod proč se zastavit, přemýšlet, analyzovat a poté si říct, co budeme dělat.

Přeji vám, abyste na své cestě životem našli správnou rovnováhu mezi čerpáním a dobitím energie. Únava je průvodcem, který vás vede k odpočinku, a prostřednictvím odpočinku můžete posílit svou energii pro vše, co vás ještě čeká.

Váš Jiří Slováček – Srdcový Kouč