Zátěž

01.05.2023

Blog #150 - Zátěž

I když si neseme své břímě na naší cestě, někdy se stává, že je mnohem těžší, než jak se to na začátku zdálo. A ačkoliv jdeme stále dál, do kopce to bývá občas nesnesitelně těžké, až nás to může na chvíli zastavit a pak dlouho hledáme sílu se zase rozejít. Moderní život s mnoha výzvami a přepočtem čehokoliv na čas v nás může vyvolat pocit, že toho máme hodně a na nic pořádně není ani dost času.

I když je to pro nás běžnou součástí našeho života a může se projevovat mnoha různými způsoby (jako jsou například pocit únavy, nespavost, podrážděnost, snížená koncentrace, bolesti hlavy, nebo ztráta motivace), pak existuje i cesta, jak z toho zase ven. Faktory, které ovlivňují to, jak moc budeme pod tlakem vnějších okolností mohou být různorodé – od pracovních nároků, rodinných závazků, finančního tlaku, zdravotních problémy, nebo neustálý tok informací z médií a sociálních sítí. Obzvláště ty poslední dvě jsou v posledních letech na vzestupu.

Co tedy můžeme udělat proto, abychom si udrželi dobrou fyzickou, ale i psychickou pohodu?

Zkusme zpomalit – Když se cítíme přetíženi, máme tendenci spěchat a plnit co nejvíce úkolů co nejrychleji. To však může vést k vyčerpání a pocitu neustálého stresu. Zkuste si proto najít čas na relaxaci a zpomalení tempa. Například pravidelné meditace, cvičení jógy, nebo procházky v přírodě mohou pomoci uklidnit mysl a zlepšit náladu. Pro někoho to také může být jen čas pro sebe samotného nebo nedělání naprosto ničeho. Cílem je jednoduchá věc – mít čas si uvědomit všechno to, co děláme každý den a jak moc nás čas limituje.

Mluvte s lidmi kolem sebe – často se stává, že se cítíme přetíženi, protože se snažíme splnit očekávání ostatních lidí. Je důležité si uvědomit, že je v pořádku říct "ne" a stanovit si vlastní hranice. Komunikujte s ostatními lidmi o svých potřebách a očekáváních a pokuste se najít společné řešení, které bude pro všechny přijatelné. Díky tomu si dobře nastavíte své hranice a také umožníte lidem, aby Vás dokázali pochopit. Už to nebude o čase, ale o vůli a vytrvalosti nás samotných.

Pečujte o sebe. V čase se vždy projeví to, jak moc času dáváme do toho, co každý den děláme a přijdou nás automatické, ba až neviditelné (protože je děláme každý den stejně). Dopřejte si kvalitní a dostatečný spánek – protože zde vše začíná. Hýbejte se tak, aby Vaše tělo bylo dostatečně agilní pro všechno, co Vás může potkat. Najděte si čas na své vlastní vzdělávání – což je sice práce na dlouhou dobu, a možná nás to bude stát energii to vše pochopit, ale jako odměnu získáme znalosti, zkušenosti a také schopnost se na věci dívat jiným úhlem pohledu.

A teď k tomu, za čím stojí u velikosti zátěže nejvíce – přemíra úkolů. Toto může vést k pocitu zátěže a snížené efektivity. Zkuste si proto rozdělit úkoly na menší části a prioritizovat je podle jejich důležitosti. Pravidelné pauzy mezi úkoly vám také pomohou udržet si svou energii a koncentraci. Zkrátka a dobře – naložte si přesně tolik, kolik jste schopni unést a pokud toho potřebujete ještě více, tak vždy si musíme řádně odpočinout. Navíc nám dokáže prioritizace nejen si ulevit, ale také si říct, co to přesně je a co to znamená.

Nezapomínejte i na to, že zátěž také pramení z rozhodování. Zátěž může mít vliv na to, jaké rozhodnutí člověk učiní. Pokud se například jedná o velmi důležité rozhodnutí, které nese s sebou velké riziko, může být pro nás velmi těžké se rozhodnout. To může vést ke zvýšenému stresu a úzkosti, což může ovlivnit schopnost jedince učinit správné rozhodnutí. A tak se budeme točit v kruzích, dokud to nedokážeme změnit. Pokud to budeme přehánět s tím, co si naložíme, může se nám také rychle stát, že postupně nedokážeme věci řešit a necháme to až na posledních chvíli. A opět se zaženeme do kouta, kde nám naroste obrovská hromada věci, které budeme chtít vykonat, ale čas nás bude tlačit do toho, abychom pak vydrželi a dál to řešili.

Zátěž může být velmi stresující, ale zároveň může poskytnout příležitost pro rozvoj zvládacích strategií. Pokud jedinec dokáže zvládnout závažnou situaci, může se cítit silnější a více sebevědomý v budoucnu. Učit se z toho, co jsme zažili, uvědomit si, co a jak jsme udělali a proč je prvním krokem k tomu, abychom zvládali neustále se navyšující nároky, které si můžeme klást jak my sami, tak i naše okolí.

Přeji Vám všem, abyste na své cestě životem byli schopni zažít takové situace, které Vám dokáží ukázat, co to znamená, když toho budeme dělat hodně a naopak, abyste poznali i to, že život může být krásný, i když nevíte, co na Vás bude čekat za rohem.

Váš Jirka Slováček – Srdcový Kouč